27. judaizm i religie powiązane (hebrajczycy, izrael, kabała, karaimi, mandaizm, mozaizm, palestyna, samarytanie, żydzi) oraz ringatu
27. 7. 2. rośliny, rolnik (cz 5)
anioł w krzewie gorejącym przekazał mojżeszowi objawienie boga, według którego mojżesz miał wrócić do egiptu i wymusić na faraonie wypuszczenie izraelitów.
bóg objawił się mojżeszowi w postaci krzewu gorejącego (szechiny) (saadja ben josef).
gązewnik akacjowy mógł być krzewem gorejącym (maillant i maillant, moldeke i moldeke).
dyptam jesionolistny jest typowany na krzew mojżesza, gdyż jego olejki lotne mogą ulec zapaleniu. zdanie przeciwne: olejki nie zapalają się samoistnie, poza tym roślina nie występuje ani w egipcie, ani na półwyspie arabskim.
abraham wykopał studnię w beer szewa, a nad nią zasadził tamaryszki (księga rodzaju). studnia przysięgi istnieje do dzisiaj. zasadzone drzewa utwierdzały prawo własności, dawały cień pasterzom i stadom.
saul spoczywał pod tamaryszkiem na wzgórzu gibei (1 księga samuela).
jonasz zrobił szałas i czekał co się stanie. bóg sprawił, że wyrósł krzew, który dał mu cień. następnego dnia bóg przysłał robaczka, który uszkodził krzew, a wiatr nadesłany przez boga i gorące słońce osłabiły jonasza (księga jonasza).
gdy izebel prześladowała eliasza, zbiegł i ukrywał się na pustyni, odpoczywał pod krzakiem janowca. odezwał się do niego anioł: idź do damaszku i namaść chazaela na króla izraela i elizeusza na proroka.
o kolcowoju europejskim jest mowa w wersecie "wymłócę ciała wasze cierniami pustymi i ostami" (księga sędziów, haureweni).
notobasis syryjski = ciernie pustyni (księga sędziów). przegorzan kulisty = ciernie i osty pustyni (księga sędziów). acolymus hispanicus i scolymus maculatus (skolymus plamisty) = "ciernie i osty" (zohary). zilla spinosa - jako ciernie (księga ezechiela, zohary).
psianka szara = żywopłot z cierni, płot kolczasty, "ich grona to grona trujące, co gorzkie mają jagody" (księga powtórzonego prawa).
thyemlaea hirsuta służyła do wytwarzania sznurów i lin ze zdartych pasemek kory, które skręca się ze sobą. takimi linami powiązano samsona (księga sędziów).
sodówka palestyńska wypuszczała krzewy opisane w psalmie 107 jako element krajobrazu.
o jedzeniu biedaków: "zrywają rośliny pustyni, ziemi od dawna jałowej, żywią się malwą i liśćmi krzewów" (łoboda solniskowa) (księga hioba).
noe jako pierwszy założył winnicę (księga rodzaju).
posiadanie winnicy było równoznaczne z bogactwem, można było wejść do cudzej winnicy i najeść się do syta, ale nie można było zbierać gron do kosza (księga powtórzonego prawa). na zbiór winogron zwalniano z wojska (księga powtórzonego prawa).
azariasz kochał uprawę ziemi, miał winnice na wzgórzach i w ogrodach (2 księga kronik).
księga ezechiela zawiera alegorię o winorośli.
winorośl to symbol płodności.
kwitnąca winorośl to symbol wiosny (pieśń nad pieśniami).
owoce winorośli to uczeni i mędrcy, liście to ludzie wytwarzający substancje niezbędne do życia całej wspólnoty (rośliny), pędy to kupcy rozprowadzający produkty wytwarzane przez ludzi (gemara).
szakłak palestyński
był składnikiem ogrodzenia chroniącego pola i winnice przed dzikimi
zwierzętami. krzewy szakłaka sadzono na murku z luźnych kamieni.
Waldemar Mierniczek
Komentarze
Prześlij komentarz