27. judaizm i religie powiązane (hebrajczycy, izrael, kabała, karaimi, mandaizm, mozaizm, palestyna, samarytanie, żydzi) oraz ringatu
27. 9. 3. 11. asceci, pustelnicy
joel propagował post jako rodzaj pokuty (księga joela).
pobyt eliasza w dolinie kerit interpretowano jako wzór pustelniczego życia mnichów.
apokalipsa eliasza zawiera traktat o poście.
jan chrzciciel żył jak pustelnik.
sposoby odprawiania postu, także dla uproszenia deszczu, zawiera miszna-moed-taanit.
post należy zachowywać podczas jom kippur (24 godziny od zachodu do zachodu słońca), w przeddzień paschy i purim (od wschodu do zachodu), podczas rocznic tragicznych wydarzeń jak tisza be-aw (24 godziny od zachodu do zachodu słońca). jeżeli post wypada w piątek wieczorem lub w sobotę rano, przesuwa się go na niedzielę, a post przed świętem purim na czwartek poprzedzający, a na jom kippur jest przestrzegany nawet kiedy przypadnie w szabat.
podczas szabatu nie wolno pościć.
posty indywidualne są zalecane np dla dzieci w rocznicę śmierci rodziców, dla młodej pary podczas ślubu.
post, czyli powstrzymywanie się od jedzenia, to "dręczenie duszy" (ksiega kapłańska).
chleb ezechiela to produkt z pszenicy, jęczmienia, bobu, soczewicy, prosa i orkiszu. takim chlebem żywił się ezechiel na pustyni przez 390 dni (księga ezechiela).
esseńczycy żyli w wyodrębnionych wspólnotach, charakteryzowała ich wspólna własność majątku, celibat, przestrzeganie czystości rytualnej, szabasu, częste modlitwy.
terapeuci pojawili się na przełomie er, zamieszkiwali okolice mareotis w pobliżu aleksandrii. stosowali surową dyscyplinę, praktykowali modlitwy rano i wieczorem, lekturę świętych pism interpretowanych alegorycznie, ubierali się na biało, posiłki spożywali po nastaniu zmroku, praktykowali celibat, kobiety mogły należeć do wspólnoty, mieszkały oddzielnie od mężczyzn, mężczyźni i kobiety spotykali się razem tylko w szabat na wspólnej modlitwie, wysłuchiwali kazania, spożywali posiłek z chleba i wody, śpiewali psalmy, co 50 dni spotykali się na całonocnym czuwaniu, w trakcie którego śpiewali pieśni (filon z aleksandrii).
karaimi mieli skłonność do ascezy.
chasydyzm głosił przekonanie, że mesjasz pojawi się wtedy, kiedy wszyscy żydzi będą praktykowali judaizm lub go porzucą, stąd odłamy umiarkowane, ascetyczne i skrajnie rozpustne (kazirodztwo, seks pozamałżeński, jedzenie niekoszerne)
chasydzi niemieccy uważali, że człowiek ma obowiązek odczytywać wolę boga i bezwarunkowo poddawać się jej przez przestrzeganie prawa, skruchę, pokutę, ascezę i ubóstwo.
jehudah rabi stosował w życiu ascetyzm.
izaak luria zwrócił się ku ascezie gdy miał 22 lata i przeczytał zohar. jako pustelnik osiedlił się w egipcie nad nilem, gdzie przez siedem lat oddawał się medytacjom, swoją rodzinę odwiedzał w szabat (w szabat można podróżować?).
józef karo był wielkim znawcą ascezy przestrzegającym postu.
israel baal szem tow głosił, że boga nie należy czcić przez umartwianie i ascezę, ale przez mądre i radosne korzystanie z darów życia, jakkolwiek sam prowadził ascetyczny tryb życia.
nachman z bracławia był znany z ascetyzmu, często i długo pościł.
cadyk chaim halberstam kładł nacisk na skromny, ascetyczny tryb życia.
ascetą był menachem mendel.
jakub izaak rabinowicz stosował długie posty.
sabatarianzm propagował surową ascezę.
musaryzm był oparty o idee ascetyczne i hasła rygoryzmu moralnego.
josef josł hurwic, przywódca musarystów, przez kilka lat żył w zamkniętym pokoju z dwoma otworami do podawania potraw mięsnych i mlecznych.
mandeizm potępiał
ascezę.
Waldemar Mierniczek
Komentarze
Prześlij komentarz