27. judaizm i religie powiązane (hebrajczycy, izrael, kabała, karaimi, mandaizm, mozaizm, palestyna, samarytanie, żydzi) oraz ringatu

27. 10. święta, zwyczaje, obrzędy

 

27. 10. 1. święta

 

święto to odpoczynek od codzienności, czas na wytchnienie i rozmyślanie, praca w te dni jest zabroniona, obowiązuje święta posługa (awada). święta zwane są jawim towim (dobre dni). 

święta zwiazane z porami roku zatraciły w judaizmie swój charakter, dlatego w podrozdziałach: wiosna, lato i jesień, zima, podałem jedynie odsyłacze do świąt. 

półświęta to powszednie dni czasu świątecznego, np w czasie paschy, obowiązuje odczytywanie tory, odmawianie hallel i musaf, zakaz zdobywania chamecu, nie wolno sprawować obrzędów żałobnych i zawierać małżeństw, pogrzeby i prace niezbędne do wykonania są dozwolone, żydzi aszkenazyjscy zakładają tefilin, jeżeli na półświęto przypada szabat to jest to szabat półświąteczny, czyta się specjalne fragmenty tory.

 

27. 10. 1. 0. kalendarz świąt




dla diaspory dodawano jeden dzień świąteczny na zapas, na wypadek gdyby informacja o rozpoczęciu nowego miesiąca dotarła do wspólnoty z opóźnieniem. 

w latach przestępnych wszystkie święta, z wyjątkiem jorcajt, wypadające w adar przenosi się na miesiąc dodatkowy adar szeni.


w polsce ustawa z 20 ii 1997 o stosunku państwa do gmin wyznaniowych żydowskich w rzeczypospolitej stanowi, że osoby należące do gmin żydowskich mają prawo do zwolnień od pracy lub nauki na czas obejmujący święta religijne: nowy rok - 2 dni, jom kippur - 1 dzień, sukkot - 3 dni, szmini aceret - 1 dzień, pascha - 4 dni, szawuot - 2 dni, prawo zwolnienia od pracy lub nauki na czas szabatu od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę. (czy w izraelu analogiczne przepisy dotyczą chrześcijan?). 

dzień judaizmu (17 stycznia) jest obchodzony w polskim kościele katolickim od 1997, zostało ustanowione przez konferencję episkopatu polski w 1997. celem święta ma być ponowne odkrycie więzi katolicyzmu z judaizmem (żydzi nie święcą innych religii).


samarytanie obchodzą siedem głównych świąt: 

1 pascha, w połowie miesiąca nisan, w dniu rozpoczęcia paschy odbywa się ofiara paschalna, 

2 massot - na zakończenie paschy, 

3 szawuot, 50 dni po pierwszym szabacie paschy, 

4 rosz ha-szana (nowy rok) - 1 dnia nisana, 

5 jom kippur - 10 dnia miesiąca tiszri, 

6 sukkot - 15 dnia tiszri, 

7 simchat tora - ósmego dnia sukkot

 

święta ringatu: 

- dzień dziękczynienia 1 i, 

- dożynki 1 xi, 

- specjalne święta w pierwsze dni i i vi w wanui niedaleko whatakane.


Waldemar Mierniczek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

27. judaizm i religie powiązane (hebrajczycy, izrael, kabała, karaimi, mandaizm, mozaizm, palestyna, samarytanie, żydzi) oraz ringatu

27. judaizm i religie powiązane (hebrajczycy, izrael, kabała, karaimi, mandaizm, mozaizm, palestyna, samarytanie, żydzi) oraz ringatu